fbpx

Młodzież z Gorzowa i kilku lubuskich miejscowości wzięła udział w trzecim Gorzowskim Festiwalu Nauki z AWF, który odbył się w czwartek, 17 października. Wśród propozycji skierowanych do uczniów szkół podstawowych i średnich znalazły się pokazy, eksperymenty i doświadczenia. Można było np. zobaczyć, jak wygląda DNA, co się dzieje z przedmiotami zanurzonymi w ciekłym azocie, sprawdzić techniki stosowane w laboratoriach mikrobiologicznych czy dowiedzieć się, jak funkcjonuje organizm człowieka podczas długich podróży samolotem.

 

 

Na sportowej uczelni nie mogło też zabraknąć warsztatów związanych z rozwojem fizycznym – sprawdzano siłę mięśni, czas reakcji, koordynację ruchową, można było ponadto dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystać siłę bezwładności do ćwiczeń.
Oprócz warsztatów goście festiwalu mogli wysłuchać wykładu ,,Geny czy środowisko, czyli ilu możemy mieć przyjaciół?” prof. dra hab. Leszka Jerzaka – biologa, ekologa, pracownika naukowego Uniwersytetu Zielonogórskiego, profesora wizytującego uniwersytetów m.in. w Berlinie, Madrycie i Dublinie, autora wielu publikacji naukowych, podręczników i polskich i zagranicznych pism przyrodniczych.

Festiwalowi Nauki towarzyszyła wystawa fotograficzna ,,Podróż przez mikroświaty” Marka Misia, wielokrotnego laureata konkursów fotograficznych dotyczących mikrofotografii, autora wystaw w Polsce i za granicą. Warsztaty kreatywności ,,Zawodowcy w Gorzowie” były zaś okazją, by zafascynowani technologią uczniowie dowiedzieli się m.in. co można odczytać z kodu QR, czym jest ciecz newtonowska, jak zarządzać budżetem i zostać logistykiem czy jak wygląda samochód od środka.

Wierzymy, że czas spędzony na Gorzowskim Festiwalu Nauki z AWF był inspirujący i przyczynił się do zainteresowania naszych młodych gości nauką. Dziękujemy za aktywny udział i zapraszamy na kolejne spotkanie za rok.