fbpx

Blisko 900 osób, głównie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, ale także dzieci i osób dorosłych, odwiedziło kolejną edycję Gorzowskiego Festiwalu Nauki z AWF. Pokazy, doświadczenia, eksperymenty to najlepszy sposób, żeby zainteresować młodych ludzi nauką, zainspirować do poszukiwań własnego kierunku rozwoju. Festiwal był niepowtarzalną okazją, żeby w laboratoriach  samodzielnie przeprowadzić doświadczenia, popracować na mikroskopach, dowiedzieć się więcej o składzie własnego ciała czy zrozumieć – co i jak czujemy?

 

Na AWF-ie nie mogło zabraknąć oczywiście akcentów sportowych. Pod okiem specjalistów ds. badania wydolności fizycznej człowieka uczestnicy mogli sprawdzić czy są dobrze wytrenowani i sprawni fizycznie, dowiedzieć się jak wykorzystać siłę bezwładności do ćwiczeń i że mięśniom trzeba dać impuls do działania.

Oprócz warsztatów, odwiedzający festiwal mogli uczestniczyć w interesujących wykładach. Prof. dr hab. Piotr Francuz, psycholog, dyrektor Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II odpowiadał na pytanie: „Dlaczego świat jest barwny skoro jest bezbarwny?”. Wykład profesora Ludwika Lipnickiego był relacją z podróży szlakiem parków narodowych Ameryki Północnej. Wykład na poprzednim festiwalu dotyczył Yellowstone. Tym razem była mowa o fascynującej przyrodzie Alaski. Dr hab. Sławomir Marszałek podzielił się ze słuchaczami swoim doświadczeniem dotyczącym pomocy fizjoterapeutycznej w Nepalu.

Wśród festiwalowych atrakcji była wystawa fotograficzna „Kolorowy świat ptaków Ziemi Lubuskiej” autorstwa: Roberta Piekarskiego i Marka Wysockiego oraz prelekcja „Świat ptaków Ziemi Lubuskiej – gdzie obserwować i jak fotografować”.

Gorzowski Festiwal Nauki z AWF wzbogacili swoim udziałem „Zawodowcy z Gorzowa”. Podczas warsztatów, które zorganizowali, uczestnicy mogli dowiedzieć się między innymi: dlaczego roboty tańczą, czy można ręką włączyć światło,  jak zrobić rafę koralową w szklance i że chemia jest tęczowa.

Mamy nadzieję, że czas spędzony na Gorzowskim Festiwalu Nauki z AWF był inspirujący, że był to czas niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział i zapraszamy za rok.